Oulun rauhanyhdistykselle saapui vuonna 2023 yli 2500 nuorta laulamaan.
SRK:n arkisto
Oulun rauhanyhdistykselle saapui vuonna 2023 yli 2500 nuorta laulamaan.
SRK:n arkisto
Päivämies
Nuorten valtakunnalliset laulutilaisuudet järjestetään 13. syyskuuta kello 18 Helsingin, Jyväskylän, Oulun ja Nivalan rauhanyhdistyksillä. Laulutilaisuudet on tarkoitettu rippikouluun meneville ja sitä vanhemmille nuorille.
– Jumala on siunannut nuorten kokoontumisia. Osallistujia on ollut vastaavissa tapahtumissa ilahduttavasti. Nuorilla on suuri halu tulla yhdelle koolle, iloitsee SRK:n perhe- ja diakoniatyöstä vastaava Matias Muhola.
Järjestävät rauhanyhdistykset antavat laulutilaisuuksien tarkemmat tiedot. Tilaisuuksien turvallisen toteuttamisen kannalta on tärkeää, että tilaisuuksia on neljä.
– Pyydämme teitä ohjaamaan oman rauhanyhdistyksenne nuoria teidän alueelle osoitettuun tilaisuuteen, sanoo Muhola.
Etukäteen tehty aluejako löytyy tämän viikon Päivämiehestä sivulta 19. Mikäli et löydä listalta omaa rauhanyhdistystä, osallistu sinua lähimpänä olevaan tilaisuuteen.
Blogit
Toimitus suosittelee
Viikon kysymys
Ilmoitukset
Ajankohtaiskirja 2025 ottaa Jumalan sanan pohjalta kantaa moniin aikamme keskusteluissa esille tuleviin kysymyksiin.
Kertomuksia taitekohdista, joissa tehdään elämän suurimpia ratkaisuja: Mihin joukkoon haluan kuulua?