Harri Vähäjylkkä
SRK:n kuva-arkisto
Pohjois-Amerikan kristillisyydessä ilmenneiden ristiriitojen selvittämiseksi on käyty paljon keskusteluja.
Joidenkin LLC:n (Laestadian Lutheran Church) seurakuntien keskuudessa on jo pidemmän aikaa esiintynyt jännitteitä ja ristiriitoja. Seurakuntien tilanteesta ja ristiriitojen aiheista on esiintynyt toisistaan poikkeavaa tietoa ja käsityksiä. Ne ovat osaltaan vaikeuttaneet kokonaistilanteen hahmottamista ja ymmärtämistä.
SRK:ta (Suomen Rauhanyhdistysten Keskusyhdistys) on informoitu Pohjois-Amerikan kristillisyyden sisäisistä vaikeuksista sisarjärjestöjen välisissä yhteisissä tapaamisissa sekä etäyhteyksin käydyissä keskusteluissa. Tietoa ja yhteydenottoja Pohjois-Amerikan tilanteesta on tullut Suomeen runsaasti myös muutoin kuin LLC:n kautta.
Keskusteluja tilanteen ratkaisemiseksi
SRK:n ja LLC:n kohtaamisissa on todettu, että Jumalan Henki yhdistää samalla tavalla uskovia yli valtioiden rajojen. Keskusjärjestöjen välisissä keskusteluissa on osallistujien mukaan koettu Jumalan Hengen luomaa yhteyttä, samanlaista uskon ymmärrystä sekä keskinäistä rakkautta. Keskusteluissa mukana olleiden SRK:n edustajien mukaan keskusteluissa ei ole noussut esille eriäviä näkemyksiä tai erilaista ymmärrystä opillisissa tai muissakaan asioissa.
SRK on pyrkinyt antamaan keskusteluilla apua tilanteen hoitamiseen Pohjois-Amerikassa. Tällöin on todettu, että esillä olleet erimielisyydet ja ristiriidat koskevat nyt erityisesti Pohjois-Amerikan kristillisyyttä ja LLC:n seurakuntia. Keskusteluissa on sanoitettu se, ettei kenelläkään ole uskomisen asioissa korkeampaa asemaa suhteessa toisiin. Samoin on todettu, että kenelläkään ei ole ymmärrystä tai taitoa asettua ratkaisijaksi sen suhteen, kuka ristiriidan ilmetessä on oikeassa tai väärässä. Vain Jumala näkee ihmisen sydämeen ja toimii lopulta tuomarina. Yhteinen usko ja uskovaisessa asuva Pyhä Henki luovat todellisen yhteyden uskovien välille. Pyhä Henki on myös totuuden Henki, joka johtaa asioita niin Suomen kuin Amerikankin uskovaisten keskellä. Rakkautta ja keskinäistä yhteyttä rikkoo ennen muuta synti.
Rohkaisua uskossa valvomiseen
Hengellisiä keskusteluja on keskusjärjestöjen välisen yhteyden lisäksi käyty runsaasti myös henkilökohtaisella tasolla. Näin Suomessakin on voitu kuulla erilaisia kokemuksia ja näkökulmia ristiriitatilanteesta. Keskusteluissa mukana olleet henkilöt kertovat, että keskusteluissa esillä on ollut rohkaisu valvomaan henkilökohtaisesti uskossa ja armollisen mielen sekä uskosta nousevan nöyryyden ja pitkämielisyyden pyytäminen Jumalalta.
Suomen ja Pohjois-Amerikan uskovaiset pitävät keskenään yhteyttä monilla tavoin. Henkilökohtaisten kontaktien lisäksi keskusjärjestöt SRK ja LLC ovat säännöllisesti yhteydessä keskenään. Kristillisyyden toimintaan liittyvää yhteistyötä tehdään esimerkiksi lähetystyön ja viestinnän saralla. Yhteydenpidon eräs keskeisen aihe on aina ollut keskustelu uskon kysymyksistä, niin opillisista asioista kuin kristittynä elämisen kysymyksistä.
Valde Palola on ollut pitkään mukana SRK:n ja sen sisarjärjestöjen välisessä yhteydenpidossa.
Elisa Raappana
Yhteydenpitoa sisarjärjestöjen välillä
Valde Palola toimii tällä hetkellä SRK:n johtokunnan puheenjohtajan sijaisena. Hän on ollut jo pidempään mukana SRK:n ja sen sisarjärjestöjen välisessä työssä. Hän on osallistunut myös SRK:n ja LLC:n väliseen yhteydenpitoon.
– Keskusyhdistyksellä ja sisarjärjestöillä on keskenään sekä vakiintuneita yhteistyökokouksia että kokouksia, joita ajankohtaiset asiat saattavat edellyttää. Kokoonnumme kolmen sisarjärjestön eli SRK:n, LLC:n ja SFC:n (Sveriges Fridsföreningars Centralorganisation) kanssa joka toinen vuosi useita päiviä kestävään hallinnon ja toimistojen edustajien yhteiseen tapaamiseen. Tällöin keskustelemme ajankohtaisista sekä yhteistyösopimukseen liittyvistä asioista, esimerkiksi ulkolähetystyön toteuttamiseen liittyvistä kysymyksistä.
Sisarjärjestöt ovat tehneet jo vuosien ajan yhdessä ulkolähetystyötä muun muassa Afrikassa ja Etelä-Amerikassa.
– Tätä varten on olemassa kirjallinen yhteistyöasiakirja, jota päivitetään tapaamisissa. Tapaamisten yhteydessä on myös tapana käydä sovitun teeman pohjalta hengellisiä keskusteluja.
Palola kertoo, että ajankohtaisissa, käytännöllisissä asioissa toimistojemme välillä pidetään yhteyttä tarpeen mukaan.
– Tarvittaessa järjestämme hallinnon tapaamisia myös etäyhteyksin, jolloin informoimme toisiamme ajankohtaisista asioista. Tällöin keskustelumme pääpaino on hengellisissä asioissa. Näitä tapaamisia on ollut viime vuosien aikana useita.
Vaikeita asioita käsiteltävänä
Viime vuosina Pohjois-Amerikan uskovaisten keskuudessa on kohdattu sisäisesti vaikeita asioita, esimerkiksi uskovien yhteyden rikkoontumista. Palola on ollut mukana SRK:n ja LLC:n välisissä aihetta koskevissa keskusteluissa.
– Kuten jo edellä totesin, tapaamisten yhteydessä keskustelemme myös hengellisistä asioista. Erityisesti viime vuosien ajan olemme käyneet laajaa keskustelua juuri näistä vaikeista asioista, joita on ilmennyt Amerikan uskovaisten keskuudessa.
Palola on kokenut, että keskusteluissa on vallinnut avoin ja kunnioittava ilmapiiri.
– Olemme keskustelleet paljon opillisista asioista ja niistä ristiriidoista, joita viime vuosien aikana on ilmennyt. Näissä keskusteluissa olemme saaneet todeta, että opillisissa asioissa sekä vallitsevan tilanteen suhteen meillä on yhteinen ymmärrys.
Avoin ja luottamuksellinen yhteys
– Olen iloinnut siitä, että välillämme on vallinnut avoin ja luottamukseen perustuva veljellinen yhteys. Olemme voineet keskustella myös vaikeista asioista suoraan ja avoimesti. Olen pannut merkille, kuinka LLC:n veljet ovat halunneet kohdata nämä vaikeat asiat noudattaen Kristuksen mieltä.
Keskusteluista on jäänyt Palolalle positiivisia kokemuksia.
– Merkillepantavaa on ollut se, kuinka kärsivällisesti ja Jumalalta apua pyytäen he ovat käyneet keskusteluja ristiriitoja herättävistä kysymyksistä eri osapuolten kanssa. Olen myös kokenut, että veljillä on ollut koko ajan sydämen halu, että rakkaus saisi palautua uskovaisten keskuuteen ja että kaikki saisivat olla hyvän Paimenen hoidossa. On ollut turvallista havaita, että asioista on ollut mahdollisuus keskustella.
Palolan mukaan LLC ja Pohjois-Amerikan seurakunnat ovat järjestäneet menneiden vuosien aikana lukuisia keskusteluja ja kokoontumisia ilmenneiden ristiriitojen selvittämiseksi. Kokoontumisista, alustuksista ja keskusteluista kertynyttä materiaalia on saatu myös Suomeen.
– Olen pohtinut paljon niitä asioita, jotka ovat ristiriitoina esillä Amerikan uskovaisten keskuudessa. Tässä tilanteessa en ole välttynyt ajattelemasta, kuinka kristillisyyden historian näkökulmasta katsottuna kristittyjen väliset syvät ja pitkäaikaiset ristiriidat ovat juontaneet pohjimmiltaan juurensa aina opillisista erimielisyyksistä ja samalla tältä pohjalta nousevista elämäntapakysymyksistä. Välttämättä nämä eivät ole tulleet aina suoraan esille vallitsevissa tilanteissa, vaan vasta myöhemmin.
Peruskysymyksenä Palola kuvaa yleensä olleen kuitenkin aina sen, kuinka ihminen yksittäisenä kristittynä asemoi itsensä suhteessa Jumalan seurakuntaan.
– Ristiriitatilanteissa keskustelujen painopiste on saattanut usein liikkua monissa muissa opillisissa kysymyksissä jopa niin, että niissä ei ole välttämättä nähty eroavuuksia. Keskeisimpänä erimielisyyden pohjana on kuitenkin ollut aina erilainen näkemys seurakuntaopista. Kysymyksenä tämä on ollut tietysti hyvin herkkä, koska se on merkinnyt oman ymmärryksen sijasta suostumista Pyhän Hengen johdatukseen.
Pyhä Henki luo keskinäistä rakkautta
Palola pohtii aihetta myös hyvin henkilökohtaisesti ja kertoo haluavansa lähestyä sitä yksinkertaisesti uskon kautta ja pyytäen Jumalalta nöyryyttä ja viisautta.
– Uskon kautta, ja vain uskon kautta, ymmärrän sen, että kun minä sydämessäni ahkeroin osoittaa Pyhän Hengen äänelle kuuliaisuutta, silloin myös näen Jumalan seurakunnan kultaisena kynttilänjalkana. Tällöin Pyhä Henki liittää minut yhteisen ja keskinäisen rakkauden sitein Jumalan seurakuntaan, ja minä saan asua armon ja anteeksiantamuksen osallisuudessa Jumalan valtakunnassa. Ajattelen niin, että Jumalan seurakunta ei ole ajallinen organisaatio, vaan se on pyhien yhteys eli Pyhän Hengen yhteen kokoama Jumalan lasten lauma.
– Toivon ja rukoilen, että nyt Amerikassa vallitsevassa ristiriidassa Jumala saa johtaa asiat parhain päin. Tärkeintä olisi, että jokainen ahkeroisi uskoa omat syntinsä anteeksi ja iloitsisi näin yhteisestä uskosta ja rakkaudesta sekä Hengen yksimielisyydestä.
Palola muistuttaa, että usko on Jumalan lahja ja sen säilyttäminen on kaikkein arvokkainta.
– Tätä opettaa myös apostoli Paavali. Hän kehotti esimerkiksi nuorta Timoteusta pitämään uskon ja hyvän omantunnon, sillä sen palkkana on iankaikkinen elämä Jumalan luona taivaassa.
Uutinen on julkaistu verkkolehdessä myös englannin kielellä.
Blogit
Luetuimmat
Toimitus suosittelee
Viikon kysymys