Suhtautuminen omiin vanhempiin ja paikallisen yhteisön vanhuksiin vaihtelee riippuen kulttuurista. Monien alkuperäiskansojen keskuudessa vanhukset ovat arvostettuja yhteisön jäseniä. Tietyt maat ja kansat ovat tunnettuja siitä, että yhteiskunnassa arvostetaan ja kuullaan vanhuksia. Käytännössä tämä näkyy muun muassa paikan antamisena vanhemmalle ihmiselle liikennevälineissä, vanhuksen tervehtimisenä ja hänen puheensa kuuntelemisena sekä mielipiteen kysymisenä eri asioissa (Suomen Lähetysseura, artikkeli 5.10.2024). Samoissa maissa perhe- ja lähiyhteisö on perinteisesti ollut tärkeä ja vanhukset ovat asuneet usein perheidensä luona elämänsä loppuun saakka.
Yhteiskunnat ovat muuttuneet viime vuosikymmenten aikana erityisesti länsimaissa. Yksilöllisyyden korostaminen on murentanut perheiden, yhteisöjen ja myös vanhusten asemaa. Aiemmin eri sukupolvet asuivat usein samaa taloutta, nykyään tämä on harvinaisempaa. Nykyään on kuitenkin huomattu kodinomaisten palvelu- ja perhekotien arvo vanhustenhoidossa. Iäkäs ihminen voi kokea turvallisemmaksi elää kodinomaisessa ympäristössä, vaikka asuinyhteisön muut jäsenet eivät olisikaan sukulaisia. Kehityksessä on nähtävissä tietynlaista paluuta entiseen.
Jumalan sana opettaa kunnioittamaan vanhempia. Tämä koskee niin omia vanhempia kuin muitakin iäkkäämpiä ihmisiä. Opetus ei tee eroa siinä, millainen ihminen vanhempi on, vaan kehottaa kunnioittamaan kaikkia vanhempia. Neljänteen käskyyn ”kunnioita isääsi ja äitiäsi” liittyy myös lupaus: ”jotta menestyisit ja eläisit kauan maan päällä” (Katekismus, 2. Moos. 20:12). Vanhemmalla ihmisellä on arvokas asema, jonka Jumala on antanut. Elämäkokemuksen tuoman ymmärryksen jakaminen nuoremmille lisää luottamusta Jumalan johdatukseen, antaa perspektiiviä elämän eri asioihin ja auttaa välttämään samoja virheitä.
Jokaisen tehtävä on edesauttaa sitä, että vanhukset saisivat kokea turvallisuutta, hoivaa, kunnioitusta ja huolenpitoa loppuun saakka. Toteutukoon jokaisen vanhuksen kohdalla Jumalan lupaus Abrahamille: ”Sinä itse saat kuitenkin mennä rauhassa isiesi luo ja pääset hautaan hyvän vanhuuden jälkeen” (1. Moos. 15:15).
Blogit
Luetuimmat
Toimitus suosittelee
Viikon kysymys
Ilmoitukset
Ajankohtaiskirja 2025 ottaa Jumalan sanan pohjalta kantaa moniin aikamme keskusteluissa esille tuleviin kysymyksiin.
Kertomuksia taitekohdista, joissa tehdään elämän suurimpia ratkaisuja: Mihin joukkoon haluan kuulua?