Reetta-Kaisa Laurila kertoo kävelevänsä metsässä lähes päivittäin. – Palauttavaa. Meidän pihasta pääsee metsään.
Haastateltavalta
Reetta-Kaisa Laurila kertoo kävelevänsä metsässä lähes päivittäin. – Palauttavaa. Meidän pihasta pääsee metsään.
Haastateltavalta
Aulikki Piirainen
Kajaanilainen Reetta-Kaisa Laurila tuntee perheiden tilanteen. Tällä hetkellä hän työskentelee hyvinvointialueen sosiaalipalveluissa palveluyksikköpäällikkönä vastaten perheneuvolan, opiskeluhuollon kuraattoripalvelujen ja lastenvalvojien palveluista.
Laurilan mukaan perheiden tilanne on tällä hetkellä yhteiskunnallisesti haasteellinen ja avuntarvetta on paljon. Hyvinvointialueilla on tarjolla monenlaista tukea perheiden ja elämän eri tilanteisiin, esimerkkinä lapsiperheiden ja aikuisten sosiaalityö, lapsiperheiden kotipalvelu- ja perhetyö sekä kasvatus- ja perheneuvonta.
– Nämä kaikki ovat ennaltaehkäiseviä palveluja ja saatavilla matalalla kynnyksellä. Myös seurakuntien kautta on saatavilla apua ja tukea niin lapsiperheiden tilanteisiin kuin parisuhteiden haasteisiinkin. Erilaisiin elämän kriiseihin yhteiskunnan julkisten palveluiden lisäksi apuaan tarjoavat kolmannen sektorin järjestöt, kuten Kriisikeskukset, Laurila avaa.
– Olen saanut kokemusta ennaltaehkäisevistä lapsiperheiden sosiaalipalveluista sekä lastensuojelusta. Lisäksi toimin päivystävänä sosiaalityöntekijänä, jolloin kohtaan myös erilaisia kriisitilanteita.
Yhteiskunnan palveluja täydentämään
Laurila toimii tällä hetkellä Lähiavussa Kajaanin Rauhanyhdistyksen vastuuhenkilönä yhteistyössä toisen vastuuhenkilön kanssa. Hän on toiminut tehtävässä Lähiapu-toiminnan (entisen Resurssipankin) alusta lähtien, vuodesta 2018 saakka. Tehtävä tuli Laurilalle rauhanyhdistyksen perhe- ja diakoniatoimikunnan kautta, jossa hän on toiminut lapsiperhetyön edustajana.
– Erityisesti niissä tilanteissa, joissa perheellä ei ole omaa verkostoa, esimerkiksi rauhanyhdistyksen kautta saatavalla Lähiavulla voi olla hyvinkin iso merkitys. Mielestäni on kuitenkin hyvin tärkeää muistaa, ettei Lähiapu-toiminnalla ole tarkoitus korvata yhteiskunnan järjestämää ammattiapua. Lähiapu tulee nähdä yhteiskunnan palveluja täydentävänä palveluna, Laurila toteaa.
– Olemme Kajaanissa myös aina ohjanneet perheitä herkästi hakeutumaan yhteiskunnan palveluihin, mikäli olemme huomanneet tarpeen. Minulle on ollut luontevaa ohjata ihmisiä näihin palveluihin, sillä olen aiemmin toiminut myös diakoniatyöntekijänä seurakunnan diakoniatyössä. Olen itsekin suuren perheen äiti ja olen hakenut tarvittaessa apua yhteiskunnan tarjoamista palveluista perheeseemme, Laurila painottaa.
Sivusto tarjoaa työkaluja
SRK on antanut koulutusta ja tukea Lähiapu-toimintaan. Vastuuhenkilöille on järjestetty koulutus- ja perehdytysiltoja etänä. Lisäksi on ollut myös mahdollisuus kysyä asioista suoraan sähköpostilla, puhelimella ja viesteillä. Vastuuhenkilöiden oma WhatsApp-rinki on myös ollut toiminnassa jonkin aikaa.
– SRK:n ylläpitämät nettisivut toimivat vastuuhenkilöille työkaluna; siellä on erillinen osio vastuuhenkilöille, johon on koottu tietoa ja lomakkeita Lähiaputoimintaan liittyen, Laurila kertoo.
Sivuja ollaan päivittämässä Lähiavun toimintaan, ne toimivat vielä Resurssipankin nimellä. Sivuston kautta on mahdollisuus ilmoittautua vapaaehtoiseksi toimintaan, saada tietoa toiminnasta sekä lahjoittaa varoja toimintaa varten. Nettisivuilta on myös ladattavissa ja tulostettavissa lomakkeita, esimerkiksi lastenhoitosopimus hoitajan ja perheen välisen sopimuksen tekemiseksi.
Apua vastuuhenkilöiden kautta
Kajaanissa Lähiapu-toimintaa on ollut saatavilla esimerkiksi lastenhoitoon, ikäihmisten tukeen tai pienimuotoisiin kodin askareisiin. Perheet tai henkilöt, jotka ovat toivoneet Lähiapua, ovat voineet kysyä sitä vastuuhenkilöiltä, joiden yhteystiedot on ollut saatavilla rauhanyhdistyksen ilmoitustaululta.
Vapaaehtoiset ovat puolestaan voineet ilmoittautua toimintaan Resurssipankki-sivuston kautta, jossa on oma linkkinsä ilmoittautumiselle. Ilmoittautumisen jälkeen SRK tarkistaa vapaaehtoisen rikosrekisteriotteen täysikäisiltä ja lähettää tiedon uudesta vapaaehtoisesta vastuuhenkilölle.
Kajaanissa Lähiapu-toiminnassa mukana olevat on koottu yhteiseen WhatsApp-rinkiin. Lähiapu-pyynnöt jaetaan tuon kanavan kautta ja sovitaan tapa, jolla vapaaehtoisen tiedot välitetään apua pyytäneelle.
Vapaaehtoisia toivotaan mukaan
– Tällä hetkellä Kajaanissa toiminnassa on mukana 14 henkilöä, ja uusia vapaaehtoisia otetaan mielellään mukaan. Apua on pyydetty ensisijaisesti lastenhoitoon, mutta toisinaan on annettu myös ruokakassiapua sekä satunnaista siivousapua. Olemme kyenneet vastaamaan useimpiin avunpyyntöihin, vaikka joissakin tapauksissa emme ole pystyneet tarjoamaan vapaaehtoista. On tärkeää huomioida, että toiminta perustuu täysin vapaaehtoistyöhön, ja jokaisella vapaaehtoisella on oikeus kieltäytyä avunpyynnöstä, taustoittaa Laurila.
Lähiapu-pyynnöt välitetään vapaaehtoisille nimettöminä, jolloin vain vastuuhenkilö tietää avuntarvitsijan henkilöllisyyden. Pyynnöt yksilöidään siten, että ajankohta ja avun tarve ovat tiedossa, mutta esimerkiksi perheen nimi ilmoitetaan vasta vapaaehtoisen löydyttyä.
– Kajaanissa olemme pohtineet tarkasti vastuukysymyksiä. Toisinaan pyynnöt ovat olleet myös senkaltaisia, että olemme joutuneet rajaamaan niitä. Nämä tilanteet ovat liittyneet esimerkiksi yön yli -hoitopyyntöihin. Korostamme aina, että esimerkiksi lastenhoitotilanteissa viime käden vastuu lapsista säilyy vanhemmilla ja huoltajilla, Laurila jatkaa.
Myös auttaja hyötyy
Myös Kajaanissa toimintaa ollaan parhaillaan kehittämässä. Laurilan mukaan toiveena on, että uusia henkilöitä saataisiin mukaan kehittämään ja uudistamaan Lähiapua. Toiminta on tarkoitus pitää kaikille avoimena mahdollisuutena osallistua. Yläikärajaa ei ole, alaikäraja on rippikoulun käyneet eli 15 vuotta täyttäneet.
– Perhe- ja diakoniatoimikunta etsii uusia henkilöitä, jotka voisivat yhdessä ottaa vastuuta Lähiavusta tulevaisuudessa. Lähiavusta on tarkoitus tehdä oman rauhanyhdistyksen tarpeisiin vastaavaa toimintaa, Laurila selventää.
– Lähiapu-toiminta on antanut minulle kokemuksen siitä, että voin olla avuksi ja tehdä oman panokseni Jumalan valtakunnan ja kotisiionin hyväksi. Sen kautta olen myös saanut itse virkistyä sekä mukana oleminen on vahvistanut omaa uskoani. On ollut mukava huomata nuorten vapaaehtoisten innokkuus ja halu tehdä työtä. Uskon, että myös nuoret ovat saaneet merkityksellisyyden kokemuksia toiminnan kautta.
Blogit
Toimitus suosittelee
Viikon kysymys
Ilmoitukset
Värityskirja kukkien ja perhosten ystäville. Värityskirjan paperi on hieman paksumpaa, joten väritystä voi kokeilla erilaisilla tekniikoilla.