JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.
Puhutaan maasta ja taivaasta

Ruokapalveluyrityksen toinen yrittäjä Olga Pulkkinen: "Me työnantajina luomme työpaikan, jossa on uskovaisten arvot"

Puhutaan maasta ja taivaasta
13.9.2026 14.00

Juttua muokattu:

10.9. 15:00
2026091015001520260913140000
Olga Pulkkinen tekee hallinnollisten tehtävien lisäksi käytännön työtä viikoittain. Ruoan toimittaminen asiakkaalle on hänestä työn paras puoli.

Olga Pulkkinen tekee hallinnollisten tehtävien lisäksi käytännön työtä viikoittain. Ruoan toimittaminen asiakkaalle on hänestä työn paras puoli.

Haastateltavalta

Olga Pulkkinen tekee hallinnollisten tehtävien lisäksi käytännön työtä viikoittain. Ruoan toimittaminen asiakkaalle on hänestä työn paras puoli.

Olga Pulkkinen tekee hallinnollisten tehtävien lisäksi käytännön työtä viikoittain. Ruoan toimittaminen asiakkaalle on hänestä työn paras puoli.

Haastateltavalta

Riit­ta-Lii­sa Lyy­ti­käi­nen

Kon­ti­o­lah­te­lai­sel­la Ol­ga Pulk­ki­sel­la on ruo­ka­pal­ve­lu­y­ri­tys. Yri­tyk­ses­sä on hä­nen li­säk­seen vii­si va­ki­tuis­ta työn­te­ki­jää ja tar­vit­ta­es­sa hei­dän li­säk­seen keik­ka­lai­sia. Yri­tyk­sen toi­mi­a­la on val­mis­taa ruo­kaa ja vie­dä sitä pää­a­si­as­sa ikäih­mi­sil­le ko­tiin. Pulk­ki­nen te­kee suu­rek­si osak­si vain hal­lin­nol­li­sia töi­tä, mut­ta aut­taa keit­ti­ös­sä tai ruo­an­ja­ke­lus­sa vii­koit­tain.

Ol­ga Pulk­ki­nen on ai­na pi­tä­nyt ruo­an­lai­tos­ta. Rau­ha­nyh­dis­tyk­sen teh­tä­vis­sä hän on op­pi­nut lait­ta­maan ruo­kaa suu­rel­le jou­kol­le. Myös yrit­tä­jyys on kiin­nos­ta­nut. Työ ham­mas­hoi­ta­ja­na lop­pui noin seit­se­män vuot­ta sit­ten.

– Pa­rin ys­tä­vän kans­sa mie­tim­me, mil­lai­sen yri­tyk­sen pe­rus­tai­sim­me, ja sat­tu­mal­ta eräs en­ti­nen työ­nan­ta­ja ky­syi, kuka os­tai­si hä­nen lai­tos­keit­ti­ön­sä lait­teet. Pää­dyim­me os­ta­maan hä­nen lii­ke­toi­min­tan­sa. Sitä työ­tä olem­me nyt teh­neet kuu­si vuot­ta, Pulk­ki­nen vas­taa ky­sy­myk­seen, mi­ten hän on ny­kyi­seen työ­hön­sä pää­ty­nyt.

Pulk­ki­nen pi­tää eri­tyi­ses­ti asi­a­kas­pal­ve­lus­ta. Mo­net van­huk­set ovat yk­si­näi­siä ei­vät­kä pää­se ko­toa mi­hin­kään.

– Ruo­kien vie­mi­nen asi­ak­kai­den ko­tiin on pa­ras­ta työs­sä­ni. Sa­mal­la saa vaih­taa no­pe­as­ti kuu­lu­mi­set hei­dän kans­saan. Heis­tä on tul­lut tosi tut­tu­ja. Asi­a­kas­koh­taa­mi­set te­ke­vät työs­tä­ni mer­ki­tyk­sel­lis­tä. On kiva ilah­dut­taa hei­tä vie­mäl­lä ruo­kaa, sii­tä saa pal­jon it­se­kin, Pulk­ki­nen lis­taa työn par­haat puo­let.

Työn ja va­paa-ajan erot­ta­mi­nen on­nis­tuu ny­ky­ään hy­vin yrit­tä­jäl­tä, joka har­ras­taa va­paa-ajal­laan lii­kun­taa, moot­to­ri­pyö­räi­lyä, pi­ha­töi­tä ja ys­tä­vien kans­sa ole­mis­ta.

Myös yri­tyk­sen toi­nen yrit­tä­jä on us­ko­vai­nen.

– Ajat­te­li­sin, et­tä me työ­nan­ta­ji­na luom­me työ­pai­kan, jos­sa on us­ko­vaisten ar­vot. Ha­lu­am­me teh­dä asi­at oi­kein, suo­rit­taa vel­voit­teet oi­kein ja ol­la luo­tet­ta­via asi­ak­kail­le. Meil­lä on pie­ni työ­yh­tei­sö, ja siel­lä on kyl­lä tul­lut esil­le mei­dän us­ko, Pulk­ki­nen poh­tii.

Hän on huo­man­nut työn­te­ki­jöi­den pu­heis­ta ja toi­min­nas­ta, et­tä hei­dän ar­vo­maa­il­maan­sa kun­ni­oi­te­taan.

Us­ko­vais­ten toi­min­ta on tul­lut esil­le myös tois­ta kaut­ta. Jo­en­suun Rau­ha­nyh­dis­tys ra­ken­taa uut­ta toi­mi­ta­loa, ei­kä yh­dis­tyk­sel­lä ole omaa keit­ti­ö­tä muo­ni­tus- ja myy­jäis­tal­koi­den jär­jes­tä­mi­seen.

– Olem­me pi­tä­neet tal­koi­ta työ­paik­kam­me keit­ti­ös­sä. Sil­loin on ai­na­kin tul­lut kes­kus­te­lua työn­te­ki­jöi­den kans­sa, mitä ja mik­si me teem­me, Pulk­ki­nen ker­too.

Yk­si työn­te­ki­jöis­tä on ha­lun­nut ol­la use­am­man ker­ran tal­kois­sa mu­ka­na. Pulk­ki­nen on iloi­nen sii­tä, et­tä työn­te­ki­jä on näh­nyt myön­tei­se­nä us­kon vai­ku­tuk­sen työ­hön.

– Olem­me pal­jon kes­kus­tel­leet työn lo­mas­sa us­kon asi­ois­ta. Hän ih­met­te­lee us­ko­vais­ten työ­mo­ti­vaa­ti­o­ta ja ihai­lee sitä, et­tä meil­le ei oi­kein mi­kään ole on­gel­ma. Meil­lä on ol­lut use­am­pi us­ko­vai­nen nuo­ri töis­sä ja kai­kil­la on sama ”kyl­lä asi­at hoi­tu­vat” -asen­ne, Pulk­ki­nen ker­too.

13.9.2026

Jeesus sanoo: ”Katsokaa taivaan lintuja: eivät ne kylvä, eivät ne leikkaa eivätkä kokoa varastoon, ja silti teidän taivaallinen Isänne ruokkii ne.” Matt. 6:26

Viikon kysymys