Pixabay
Pixabay
Päivämies
Poikkeusaika hankaloitti kirkon luottamuselinten kokoustamista. Odotettu etäyhteysmahdollisuus saatiin lakia muuttamalla.
Suomen evankelis-luterilaisen kirkon toimielimissä on mahdollista järjestää sähköisiä kokouksia etäyhteyksin, kun laki kirkkolain muuttamisesta tuli voimaan 15. maaliskuuta.
Tavoitteena on, että seurakunnat ja seurakuntayhtymät muuttavat toimielintensä työjärjestyksiä, ohjesääntöjä ja johtosääntöjä siten, että niissä on otettu huomioon sähköisten kokousten järjestämismahdollisuus.
Lakimuutos tuli tarpeeseen
Oulunsalon seurakunnan kirkkoherra Petri Satomaan mukaan lakimuutos oli odotettu ja se tuli tarpeeseen.
– Lakimuutos mahdollistaa sen, että virallisia kokouksia voidaan järjestää esimerkiksi Teams-yhteyksin. Korona-aikana live-kokoontumisia ei ole kovin helppo järjestää riittävin turvaetäisyyksin, ja myös kokoontumisrajoitukset ovat olleet esteenä kokouksien pitämiselle. Kokouksia on tilanteen takia jouduttu perumaan ja odottamaan parempaa aikaa. Nyt tuo ongelma on poistunut.
Työjärjestyksen muutoksella etäkokoukset pysyviksi
Jotta sähköinen kokoustaminen voidaan seurakunnissa käynnistää jo ennen mahdollisia säännösten muutoksia, täysistunto antoi seurakuntien ja seurakuntayhtymien hallintoa koskevan väliaikaisen määräyksen, jonka mukaan kokouksia voidaan järjestää sähköisesti. Päätös on voimassa poikkeusolojen ajan, kuitenkin enintään elokuun loppuun.
Kirkkohallituksen täysistunto päätti myös muuttaa työjärjestystään niin, että sen täysistunnossa ja virastokollegiossa voidaan pitää sähköisiä kokouksia. Päätetyillä työjärjestyksen muutoksilla sähköiset kokoukset voidaan ottaa käyttöön kirkkohallituksen päätöksenteossa pysyvästi.
Blogit
Luetuimmat
Toimitus suosittelee
Viikon kysymys
Ilmoitukset
Ajankohtaiskirja 2025 ottaa Jumalan sanan pohjalta kantaa moniin aikamme keskusteluissa esille tuleviin kysymyksiin.
Kertomuksia taitekohdista, joissa tehdään elämän suurimpia ratkaisuja: Mihin joukkoon haluan kuulua?