Päivämies
Johtokuntien on aika käynnistää vuosikokousten järjestelyt rauhanyhdistyksissä. Kokoukset pidetään sääntöjen määräämänä ajankohtana, yleensä helmikuussa.
Rauhanyhdistysten on syytä varautua ensisijaisesti etäkokouksiin. Yhdistyslain väliaikaiset poikkeukset mahdollistavat vuosikokouksen järjestämisen etäyhteyksin, vaikka sitä ei yhdistyksen säännöissä lukisikaan. Kokoontumisrajoitusten salliessa kokouksen voi vielä ennen kokousajankohtaa muuttaa läsnäolotilaisuudeksi.
Lisäksi on syytä ottaa käyttöön ennakkoilmoittautumiset riippumatta siitä, missä muodossa kokous pidetään. SRK on lähettänyt tarkempia ohjeita rauhanyhdistysten johtokunnille.
Blogit
Toimitus suosittelee
Viikon kysymys
Ilmoitukset
Levollista ja iloista laulu- ja soitinmusiikkia turvallisesta paimenesta. Tutustu tarkemmin tästä.
Runokokoelmassa luonto peilaa ihmisen kokemuksia, mutta myös vaikuttaa kokemuksiin. Tutustu tarkemmin tästä.
Nuortenkirja kertoo koulukiusatun Joonan rippikoulukesästä. Vaikka kirjassa käsitellään vaikeitakin aiheita, siitä löytyy myös ystävyyttä, iloa ja luottamusta Jumalan johdatukseen. Tutustu lisää ja tilaa täältä.
Mitä lapset tekevät purjeveneessä? Mukaansatempaava kertomus lapsiperheen erilaisesta matkasta suviseuroihin. Tutustu tarkemmin tästä.
Lohdullisia ja riemullisia lauluja taivaasta Jämsän Kristillinen Kansanopiston kuoron laulamana. Tutustu ja tilaa levy verkkokaupasta!