JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.
Hartauskirjoitukset

Palkka maksetaan vasta työpäivän päätteeksi

Hartauskirjoitukset
13.2.2022 7.00

Juttua muokattu:

11.2. 14:04
2022021114040420220213070000

Heikki Vuonokari

Heikki Vuonokari

Jaak­ko Sääs­ki­lah­ti

Mitä Jee­suk­sen ar­voi­tuk­sel­li­set sa­nat vii­mei­sis­tä, jot­ka tu­le­vat en­sim­mäi­sik­si tai en­sim­mäi­sis­tä, jot­ka tu­le­vat vii­mei­sik­si, mer­kit­se­vät? Jee­sus avaa sa­no­jen ar­voi­tus­ta ver­tauk­sel­la vii­ni­tar­han työ­mie­his­tä. Ih­mi­set ovat sa­ma­nar­voi­sia Ju­ma­lan val­ta­kun­nas­sa riip­pu­mat­ta sii­tä, kuin­ka kau­an ovat sii­hen kuu­lu­neet.

Jee­suk­sen ajan Pa­les­tii­nas­sa tar­vit­tiin työ­mie­hiä vii­ni­sa­don kor­jaa­mi­seen syk­syl­lä. Kii­re oli kova, kun sato kyp­syi no­pe­as­ti. Jos sa­toa ei eh­dit­ty poi­mia, syk­syn sa­teet ja kyl­mät il­mat pi­la­si­vat sa­don. Sik­si vii­ni­tar­hu­rit tar­vit­si­vat usein ti­la­päis­tä työ­vä­keä.

Työ­mie­hiä pal­kat­tiin päi­väk­si ker­ral­laan ja he sai­vat pal­kan il­lal­la. Köy­hät sai­vat tur­vaa sii­tä, et­tä työ­päi­vän jäl­keen mak­set­tiin palk­ka. (5. Moos. 24:15.) De­naa­ri oli tyy­pil­li­nen päi­vä­palk­ka työ­mie­hel­le. Päi­vä­palk­ka oli teh­tyyn työ­hön so­pi­va kor­vaus.

Jee­suk­sen ver­tauk­ses­sa tu­lee il­mi ero Ju­ma­lan val­ta­kun­nan työn ja ajal­li­sen työn vä­lil­lä. Ju­ma­lan val­ta­kun­nan työs­tä ei mak­se­ta palk­kaa työn­mää­rän mu­kaan. Yh­teis­kun­nas­sa ei voi toi­mia sil­lä ta­val­la, et­tä yh­den tun­nin työs­tä sai­si sa­man pal­kan kuin 12 tun­nin työs­tä.

En­sim­mäi­set ja vii­mei­set

Jee­sus to­te­aa en­nen ver­taus­ta ja sen päät­teek­si: ”En­sim­mäi­set tu­le­vat vii­mei­sik­si ja vii­mei­set en­sim­mäi­sik­si.” Ny­kyi­ses­sä maa­il­mas­sa eri­ar­voi­suus nä­kyy kaik­ki­al­la. Yh­teis­kun­nan ra­ken­teet pe­rus­tu­vat val­ta-ase­maan ja val­lan käy­töl­lä on myös oi­keu­del­li­set pe­rus­teet.

Ju­ma­lan val­ta­kun­nas­sa maal­li­set ar­vot me­net­tä­vät mer­ki­tyk­sen­sä, sil­lä kai­kil­la us­ko­vil­la on sama Isä, Va­pah­ta­ja ja Pyhä Hen­ki. Kaik­ki ovat Ju­ma­lan edes­sä sa­ma­nar­voi­sia. Myös Ju­ma­lan val­ta­kun­nan ul­ko­puo­lel­la elä­vät saa­vat tun­tea Ju­ma­lan luo­mis­työn täh­den sa­ma­nar­voi­suut­ta, vaik­ka hei­dän elä­män va­lin­tan­sa ovat Ju­ma­lan tah­don vas­tai­sia.

Jee­suk­sen ver­taus päät­tyy työ­mies­ten pal­kan­mak­suun, mikä viit­taa vii­mei­seen tuo­mi­oon. Palk­kaa ei mak­se­ta en­nen työ­päi­vän pää­tös­tä. Sen vuok­si us­kon lah­ja voi avau­tua myös ”vii­mei­sel­lä het­kel­lä”. (Luuk. 23:40–44.)

Kat­se koh­ti pää­mää­rää

Jee­suk­sen ver­taus osuu eri­tyi­ses­ti ti­lan­tee­seen, jos­sa ih­mis­ten kes­kuu­des­sa al­kaa nä­kyä rak­kau­den mur­tu­mis­ta ja ja­koa en­sim­mäi­siin sekä vii­mei­siin. Ti­lan­ne on tois­tu­nut his­to­ri­as­sa mon­ta ker­taa. Ju­ma­la on osoit­ta­nut kaik­ki­na ai­koi­na kut­su­vaa rak­kaut­ta syn­ti­siä koh­taan.

Us­kon löy­ty­mi­nen on suu­ri lah­ja. Jot­kut ovat säi­ly­neet lap­suu­de­nus­kos­sa koko elä­män­sä ajan. Hei­dän ei ole tar­vin­nut ko­kea epä­us­kon ah­dis­tus­ta.

Jot­kut ovat kuul­leet Ju­ma­lan kut­sun nuo­ruu­des­saan tai ai­kui­suu­des­saan. He ovat voi­neet ko­kea elä­män­sä koh­ta­lot Ju­ma­lan va­ka­vak­si pu­hut­te­luk­si ja saa­neet nöyr­tyä Ju­ma­lan vä­ke­vän kä­den al­la omis­ta­maan us­kon ja ikui­sen elä­män toi­von.

Us­kon­kil­voi­tus päät­tyy ker­ran. Hep­re­a­lais­kir­jeen kir­joit­ta­ja ke­hot­taa kat­so­maan us­kon pää­mää­rää. (Hepr. 11:26.) Us­kon tiel­lä on vai­vaa ja vä­sy­mys­tä, mut­ta us­kon pää­mää­rä näyt­täy­tyy vai­kei­na ai­koi­na kirk­kaam­pa­na. Kan­nat­taa kil­voi­tel­la lop­puun as­ti.


Evan­ke­liu­mi: Matt. 20:1–16

Raa­mat­tu 1992: ”Tai­vas­ten val­ta­kun­taa voi ver­ra­ta isän­tään, joka aa­mu­var­hai­sel­la läh­ti palk­kaa­maan työ­mie­hiä vii­ni­tar­haan­sa. Hän sopi mies­ten kans­sa yh­den de­naa­rin päi­vä­pal­kas­ta ja lä­het­ti hei­dät vii­ni­tar­haan. Päi­vän kol­man­nel­la tun­nil­la hän läh­ti taas ulos ja näki, et­tä to­ril­la sei­soi vie­lä mie­hiä jou­ten. ’Men­kää te­kin vii­ni­tar­haan’, hän sa­noi heil­le, ’minä mak­san teil­le sen, mitä kuu­luu mak­saa.’ Mie­het läh­ti­vät. Kuu­den­nen ja yh­dek­sän­nen tun­nin ai­kaan isän­tä läh­ti taas ulos ja teki sa­moin. Kun hän sit­ten meni ulos yh­den­nel­lä­tois­ta tun­nil­la, hän näki vie­lä­kin muu­ta­mia jou­ti­lai­ta ja ky­syi heil­tä: ’Mik­si te sei­sot­te tääl­lä kai­ken päi­vää toi­met­to­mi­na?’ ’Ku­kaan ei ole pal­kan­nut mei­tä’, he vas­ta­si­vat. Hän sa­noi mie­hil­le: ’Men­kää te­kin mi­nun vii­ni­tar­haa­ni.’

Kun sit­ten tuli il­ta, vii­ni­tar­han omis­ta­ja sa­noi ti­lan­hoi­ta­jal­leen: ’Kut­su työ­mie­het ja mak­sa heil­le palk­ka, vii­mek­si tul­leil­le en­sin ja en­sim­mäi­sil­le vas­ta sit­ten.’ Ne, jot­ka oli pal­kat­tu yh­den­nel­lä­tois­ta tun­nil­la, tu­li­vat ja sai­vat ku­kin de­naa­rin­sa. Kun en­sik­si pal­ka­tut tu­li­vat, he luu­li­vat saa­van­sa enem­män, mut­ta he­kin sai­vat vain de­naa­rin. Sil­loin he nos­ti­vat me­te­lin ja sa­noi­vat isän­näl­le: ’Nämä vii­mek­si tul­leet te­ki­vät työ­tä yh­den ai­no­an tun­nin, ja sil­ti sinä an­nat heil­le sa­man kuin meil­le, jot­ka olem­me kan­ta­neet päi­vän kuor­man ja hel­teen.’ Mut­ta isän­tä sa­noi yh­del­le mie­his­tä: ’Ys­tä­vä­ni, en­hän minä tee si­nul­le vää­ryyt­tä. Em­me­kö me so­pi­neet de­naa­ris­ta? Ota oma­si ja mene. Minä tah­don mak­saa täl­le vii­mek­si tul­leel­le sa­man kuin si­nul­le, ja kai minä saan omal­la­ni teh­dä mitä ha­lu­an? Kat­sot­ko sinä kar­saas­ti sitä, et­tä minä olen hyvä?’

Näin vii­mei­set tu­le­vat en­sim­mäi­sik­si ja en­sim­mäi­set vii­mei­sik­si.”

Bib­lia: Sil­lä tai­vaan val­ta­kun­ta on per­hee­ni­sän­nän ver­tai­nen, joka var­hain huo­me­nel­tain läk­si ulos palk­kaa­maan työ­vä­keä vii­na­mä­keen­sä. Ja kuin hän oli so­pi­nut työ­mies­ten kans­sa päi­vä­pen­nin­gis­tä, lä­het­ti hän hei­dät vii­na­mä­keen­sä. Ja hän meni ulos liki kol­man­nel­la het­kel­lä, ja näki mui­ta sei­so­van tu­rul­la jou­ti­lai­na, ja sa­noi heil­le: men­käät te­kin vii­na­mä­keen, ja mitä koh­tuul­li­nen on, minä an­nan teil­le. Niin he me­ni­vät. Taas hän meni ulos liki kuu­den­nel­la ja yh­dek­sän­nel­lä het­kel­lä, ja teki myös niin. Mut­ta yh­del­lä­tois­ta­kym­me­nen­nel­lä het­kel­lä läk­si hän ulos, ja löy­si mui­ta jou­ti­lai­na sei­so­mas­ta, ja sa­noi heil­le: mik­si te täs­sä kai­ken päi­vän jou­ti­lai­na sei­sot­te? He sa­noi­vat hä­nel­le: sil­lä ei ole ken­kään mei­tä pal­kan­nut. Hän sa­noi heil­le: men­käät te­kin mi­nun vii­na­mä­kee­ni, ja mitä koh­tuus on, pi­tää tei­dän saa­man.

Mut­ta kuin eh­too tuli, sa­noi vii­na­mä­en isän­tä per­heen­sä hal­ti­al­le: kut­su työ­vä­ki, ja mak­sa hei­dän palk­kan­sa, ru­ve­ten vii­mei­sis­tä en­si­mäi­siin as­ti. Ja kuin ne tu­li­vat, jot­ka liki yh­del­lä­tois­ta­kym­me­nen­nel­lä het­kel­lä tul­leet oli­vat, sai­vat he ku­kin pen­nin­kin­sä. Mut­ta kuin en­si­mäi­set tu­li­vat, luu­li­vat he enem­män saa­van­sa; ja he myös sai­vat ku­kin pen­nin­kin­sä. Ja kuin he sai­vat, na­pi­si­vat he per­hee­ni­sän­tää vas­taan, sa­no­en: nä­mät vii­mei­set ovat yh­den het­ken työ­tä teh­neet, ja sinä teit hei­dät mei­dän ver­rak­sem­me, jot­ka olem­me kan­ta­neet päi­vän kuor­man ja hel­teen. Niin hän vas­ta­si ja sa­noi yh­del­le heis­tä: ys­tä­vä­ni, en tee minä si­nul­le vää­ryyt­tä; et­kös so­pi­nut mi­nun kans­sa­ni mää­rä­tys­tä pen­nin­gis­tä? Ota se, mikä si­nun tu­lee, ja mene mat­kaas; mut­ta minä tah­don täl­le vii­mei­sel­le an­taa niin­kuin si­nul­le­kin. Vai en­kö minä saa teh­dä mi­nun ka­lus­ta­ni mitä minä tah­don? Taik­ka kat­sot­kos sen­täh­den kar­saas­ti, et­tä minä hyvä olen?

Niin vii­mei­set tu­le­vat en­si­mäi­sik­si ja en­si­mäi­set vii­mei­sik­si. Sil­lä mon­ta ovat kut­su­tut, mut­ta har­vat va­li­tut.

30.4.2026

Jeesus sanoo: ”Minä näen teidät vielä uudelleen, ja silloin teidän sydämenne täyttää ilo, jota ei kukaan voi teiltä riistää.” Joh. 16:22

Viikon kysymys