Valtteri Saukko
Valtteri Saukko
Risto Alakärppä
Olin vuosia sitten seuroissa. Sananpalvelija kirkasti Jumalan käsittämätöntä rakkautta Kristuksessa. Hän kirkasti uskonvanhurskautta ja puhui sen synnyttämästä Jumalan rauhasta, joka ylittää kaiken ymmärryksen (Fil. 4).
Minulle on jäänyt lähtemättömästi mieleen samaisissa seuroissa käymäni keskustelu. Ihminen, jolla oli haasteita mielenterveytensä kanssa, sanoi, että pitkästä aikaa hänkin sai kokea uskon vapautta ja rauhaa, vaikka yleensä häntä myös seuroissa ahdisti.
Mietin jälkeenpäin, mitä seuroissa tapahtui. Mietin myös sitä, kuinka monenlaisten kokemusten, tunteiden ja ajatusten keskellä seuravieraat elävät. Jäin pohtimaan sitä, miten itse sananpalvelijana osaisin kirkastaa ristiinnaulittua ja ylösnoussutta Kristusta ilman ehtoja. Miten osaisin erottaa iankaikkisen pyhän evankeliumin kaikesta inhimillisestä niin, että suurimpienkin kipujen keskellä elävät ihmiset vakuuttuisivat: pelastus on totta minullekin? Tämä ei tietystikään ole meidän sananpalvelijoiden käsissä, mutta hyvä tätä on rukouksen mielellä pohtia. Jumala Hengellään ja armossaan voi vaikuttaa kaiken.
Kun Jumala saa kirkastaa uskonvanhurskauden, tapahtuu jotain perustavaa ja paradoksaalistakin. Ihmisen sisimpään voi syntyä yli ymmärryksen käyvä rauha Jumalan kanssa, vaikka psyykkistä rauhaa ei olisikaan. Uskonvanhurskaus ja Kristuksen valtakunta voivat parhaimmillaan myös rohkaista kohtaamaan itseämme rehellisesti. Siihen saa käyttää kaikkia yhteiskunnan suomia mahdollisuuksia, ammattiapuakin. Uskovaisen ei tarvitse näytellä itselleen, toisilleen eikä Jumalalle. Tiedämme, että olemme vain ihmisiä (Room. 3). Pelastus ei ole lähtöisin meistä, vaan se on Jumalan lahja (Ef. 2).
Vapauden tila on elävän uskon ytimessä. Paavali ei halunnut antaa tästä evankeliumin synnyttämästä vapaudesta tuumaakaan periksi. Samalla kun evankeliumi vapauttaa meidät synnin kahleista, se vapauttaa meidät myös lain ja ihmisten orjuudesta. Olemme armahdettuja syntisiä. Tämän vapauden Paavali kiteyttää Galatalaiskirjeessä näin: ”Vapauteen Kristus meidät vapautti. Pysykää siis lujina älkääkä alistuko uudelleen orjuuden ikeeseen. – – Teidät on kutsuttu vapauteen, veljet. Mutta älkää tämän vapauden varjolla päästäkö itsekästä luontoanne valloilleen, vaan rakastakaa ja palvelkaa toisianne.” (Gal. 5.)
Kristitty elää luontaisesti kaikki ihmisen kasvuvaiheet, niiden ilot ja surut. Hänessä on kaikki ihmisen tunteet. Hän kokee myös synnin painon sekä taistelun hyvän ja pahan välillä. Varjeltuakseen vapaana armolapsena ketään ei kutsuta lakihenkisesti tarkkailemaan itseään, vaan kaikki kutsutaan seurakunnan keskelle kuulemaan ja uskomaan evankeliumia. Kristuksen tähden olemme pelastettuja. Kristus antaa elämän ja vanhurskauden. ”Ainoa tärkeä on rakkautena vaikuttava usko” (Gal. 5). Tätä vapautta ja yksinkertaisuutta ei tarvitse pelätä, sillä uskosta ja rakkaudesta seuraa vain hyvää. Rakkaus täyttää lain (Room. 13; Gal. 5).
Blogit
Toimitus suosittelee
Viikon kysymys
Ilmoitukset
Ajankohtaiskirja 2025 ottaa Jumalan sanan pohjalta kantaa moniin aikamme keskusteluissa esille tuleviin kysymyksiin.
Kertomuksia taitekohdista, joissa tehdään elämän suurimpia ratkaisuja: Mihin joukkoon haluan kuulua?