JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.
Nykyiset blogit

Mitäköhän tästäkin tulee?

5.2.2026 13.00

Juttua muokattu:

5.2. 11:17
2026020511170120260205130000
Talvinen aamukahvinäkymä

Talvinen aamukahvinäkymä

Vuokko Kangas

Talvinen aamukahvinäkymä

Talvinen aamukahvinäkymä

Vuokko Kangas

Mi­nua pyy­det­tiin kir­joit­ta­maan Päi­vä­mie­hen blo­gia, ja epä­röi­den lu­pau­duin. Sen jäl­keen olen siir­tä­nyt teh­tä­vää päi­väs­tä toi­seen. Mik­si lu­pa­sin­kaan? On­pa vai­ke­aa aloit­taa.

Ai­hei­ta oli­si pal­jon, lii­kaa­kin, mut­ta mis­tä niis­tä aloit­tai­sin? Mi­nua kiin­nos­ta­vat niin mo­net asi­at, mut­ta mikä voi­si kiin­nos­taa tois­ta ih­mis­tä?

Olem­me Tuo­mon kans­sa saa­neet he­rä­tä joka aa­mu kii­tol­li­si­na ja suh­teel­li­sen ter­vei­nä uu­teen päi­vään. Tai­vaan Isä on yöl­lä var­jel­lut. Siis­pä nä­kö­jään tä­nään­kin mi­nun on tar­koi­tus elää tätä mum­mun, puo­li­son ja kes­ki­viik­ko­ker­ho­lai­sen elä­mää.

Li­sään­ty­väs­tä va­los­ta­kin kii­tän. Se te­kee mie­les­tä toi­veik­kaan. Koh­ta on taas ke­vään ja kyl­vö­jen ai­ka – odo­tan sitä jo nyt. Odo­tat­ko sinä?

Meil­lä me­nee Tuo­mon kans­sa tääl­lä oi­kein mu­ka­vas­ti. Elä­ke­läi­se­nä olen saa­nut ope­tel­la uu­den­lais­ta elä­män­ryt­miä. Näin vuo­den vaih­dut­tua on meil­lä jou­to­päi­vä­läi­sil­lä­kin pal­jon oh­jel­maa.

On mu­ka­va aloit­taa uu­sia har­ras­tuk­sia ja jat­kaa en­ti­siä. Mo­net tu­le­vat suun­ni­tel­mat vaa­ti­vat ko­kous­ta­mis­ta, ja ys­tä­vyys­suh­teet kuu­lu­mis­ten vaih­ta­mis­ta heti al­ku­vuo­des­ta. Olem­me löy­tä­neet uu­sia yh­tei­sö­jä ja te­ke­mi­sen iloa.

Meis­tä on tul­lut ah­ke­ria kes­ki­viik­ko­ker­ho­lai­sia, mikä vie­lä muu­ta­ma vuo­si sit­ten tun­tui lä­hes mah­dot­to­mal­ta aja­tuk­sel­ta. On ol­lut ilo huo­ma­ta, kuin­ka vir­ke­ä­nä yh­tei­nen te­ke­mi­nen voi ih­mis­tä kan­taa. Siel­lä nä­kee vii­saas­ti vart­tu­via mat­ka­ys­tä­viä.

Ku­ten meil­le osu­vas­ti erääs­sä Sii­ka­tör­män vart­tu­nei­den lei­ri­päi­väs­sä to­det­tiin: jos ai­koo tul­la kes­ki­viik­ko­ker­hoon, se kan­nat­taa teh­dä tääl­lä ajas­sa.

Pit­kän työ- ja lap­si­per­he­a­jan jäl­keen tun­tuu suo­ras­taan ylel­li­sel­tä, et­tä edes jos­kus on ai­kaa hi­tai­siin aa­mui­hin, lu­ke­mi­seen, mu­siik­kiin ja rau­hal­li­seen ym­pä­ris­tön seu­raa­mi­seen.

Ar­keem­me kuu­luu mo­nen­lais­ta puu­has­te­lua, omia as­ka­rei­ta, yh­tey­den­pi­toa lä­hei­siin ja yh­tei­siä het­kiä. Tuo­mo soit­taa usein pi­a­nol­la tai nok­ka­hui­lul­la ja pyy­tää toi­si­naan jopa mi­nua mu­kaan lau­la­maan. Hy­vin hän viih­tyy myös au­to­tal­lis­sa tai hal­ko­va­jan luo­na.

Jos­sain vai­hees­sa tuu­ma­taan, et­tä kei­tet­täi­siin­kö tee­tä – ja niin päi­vä kier­tyy il­taan.

Tyy­ty­väi­si­nä käym­me le­vol­le, siu­naam­me toi­sem­me ja nu­kah­dam­me ää­ni­kir­jan mo­no­to­nis­ta ään­tä kuun­nel­len.

Tä­män blo­gin kir­joit­ta­mi­nen on mi­nul­le vie­lä uut­ta ja vai­ke­aa. Ha­lu­an kui­ten­kin yrit­tää ja ol­la kuu­lol­la, mil­lai­set ai­heet voi­si­vat kiin­nos­taa.

Eh­kä opin.

Jos si­nul­la, lu­ki­ja­ni, on mie­les­sä­si pa­lau­tet­ta, ai­hei­ta tai ky­sy­myk­siä, jois­ta voi­sin kir­joit­taa, lai­ta vies­tiä. Otan mie­lel­lä­ni vink­ke­jä vas­taan.

VuokkoKangas
Täällä kirjoittaa oulunsalolainen eläkeläismummu: entinen opettaja, nykyinen keskiviikkokerholainen. Asun Tuomo-puolison kanssa vanhalla asemalla. Kevät kylvöineen ja mullantuoksuineen on lempivuodenaikani. Lapset ovat lähellä sydäntäni – nyt iloitsen jo lastenlapsista.
5.2.2026

Kuinka suuri onkaan sinun hyvyytesi! Se on ehtymätön aarre niille, jotka sinua pelkäävät. Kaikkien nähden sinä annat apusi niille, jotka turvautuvat sinuun. Ps. 31:20

Viikon kysymys