Saara Kellosaari, Hankasalmi
Lapset ja nuoret saivat olla ensimmäisiä leiriläisiä Hankasalmen uudessa leirikeskuksessa. Elokuun kolmantena viikonloppuna leireiltiin helteisessä säässä. Leirikeskuksen upeat tilat keräsivät kiitosta niin leiriläisiltä kuin isosilta ja ohjaajiltakin.
Kahden vuoden leiritön kausi Hankasalmella päättyi, kun uuden leirikeskuksen ensimmäiset leirit pidettiin 19.–21. elokuuta. Uusissa tiloissa kaikui nauru, laulu ja pianon soitto entiseen tapaan, kun 110 lasta ja nuorta kokoontui Keski-Suomen kauniisiin järvimaisemiin.
14-vuotiaat Teresa Vuorma Laukaasta ja Siiri Virtanen Jyväskylästä iloitsivat erityisesti nuorten leirillä saamistaan uusista kavereista ja kavereiden kanssa olemisesta.
– Kannatti lähteä leirille! tytöt totesivat iloisina spike-pelin lomassa.
Uusia tiloja tytöt pitivät hienoina ja toimivina, ja erityisesti jokaisessa huoneessa olevat omat pesutilat saivat kiitosta.
– Sisätiloihin voisi tännekin hommata esim. pingispöydän, biljardipöydän ja pöytäjaliksen, tytöt vinkkasivat.
Lasten ja nuorten leireille suuri tarve
Lasten leirin ohjaajat Lauri Saulio ja Juho Kellosaari sekä nuorten leirin ohjaajat Vesa Tissari ja Joni Vikki kiittelivät uuden leirikeskuksen monipuolisuutta
Piha-aluekin osoitti toimivuutensa, kun aamuhartaudet pidettiin asvaltoidulla etupihalla helteisen sään lämmittämän seurasalin sijaan.
– Kyllä lasten ja nuorten leireille on selvästi valtava tarve. Nämäkin leirit menivät täyteen jo alkuvuodesta, ja monta kymmentä jonottajaa jäi leirin ulkopuolelle, ohjaajat kertovat.
Leireillä saa ystäviä
Illalla, leiriläisten mentyä jo nukkumaan, isoset istuskelivat isolla porukalla aulan sohvilla. Albert Laitila ja Eeva Käyhkö olivat isosina isompien leirillä, Juho Leppänen pienempien leirillä.
– Paitsi leiriläiset, myös isoset saavat leireillä uusia ystäviä, Laitila totesi.
Keittiövuorossa ollut Liperin Rauhanyhdistyksen väki talkoili leiriläisille maukkaat ruuat ja taikoi lauantaina tuoreet sämpylätkin. Tiskissä oli muutama nuorukainen, ja heidän kaikkien mielestä keittiöllä oli ollut mukavaa.
Jumalan valtakunta oli läsnä
Aurinkoinen leiriviikonloppu tarjosi parastaan. Päätöshartaudessa nuorten leirin ohjaaja Vesa Tissari ihasteli hyvin sujuneen leirin tunnelmaa:
– Jumalan valtakunta on ollut täällä läsnä kaikkien leiriläisten ja henkilökunnan sydämessä. Jääköön tästä leiristä sellainen muisto, josta saamme ammentaa voimaa vielä leirin jälkeenkin, hän toivoi.
Lue lisää esimerkiksi leirin ohjaajien ajatuksista viikon 36 Päivämies-lehdestä.
Blogit
Luetuimmat
Toimitus suosittelee
Viikon kysymys
Ilmoitukset
Nuortenkirja kertoo kahdeksasluokkalaisen Sallan kouluvuodesta, jonka aikana rinnakkaisluokkalainen Niko tulee pikkuhiljaa osaksi kouluarkea. Kirja käsittelee ihastumista, ystävyyttä sekä vastuullisuutta ja rehellisyyttä ihmissuhteissa.
Lämminhenkisessä lastenkirjassa kuvataan perheen vaikean tilanteen herättämiä tunteita ja pelkoja sekä niistä selviytymistä. Kirja tarkastelee lapsen näkökulmasta perheen muuttunutta elämää, joka vähitellen alkaa tuntua tutulta. Läheisten rakkaus ja uskon tuoma turva kantavat.