Muun muassa tämä Siikatörmän leirikeskus Siikajoella hiljenee varotoimenpiteenä koronavirusepidemian aikana.
Matias Haaraniemi
Muun muassa tämä Siikatörmän leirikeskus Siikajoella hiljenee varotoimenpiteenä koronavirusepidemian aikana.
Matias Haaraniemi
SRK kehottaa jäsenyhdistyksiään harkitsemaan yleisötilaisuuksien järjestämistä riskiarviot huomioiden.
Suomen Rauhanyhdistysten Keskusyhdistys (SRK) keskeyttää leiritoimintansa koronaviruksen leviämisen hillitsemiseksi.
SRK:lla on viisi leirikeskusta ympäri Suomea, joissa on ympärivuotista toimintaa: Haapajärvellä, Hankasalmella, Hausjärvellä, Siikajoella ja Rovaniemellä.
– Keskusyhdistys noudattaa kaikessa toiminnassaan viranomaisten ohjeistusta, järjestö perustelee tiedotteessaan.
Suomen hallitus ja viranomaiset ovat antaneet tänään ohjeistuksia sekä matkustamiseen että tapahtumien järjestämiseen.
– Nyt ei tule tarpeettomasti matkustaa, SRK:n tiedotteessa todetaan.
Hallitus suosittelee yli 500 hengen yleisötilaisuuksien perumista toukokuun loppuun saakka. Myös muiden kokoontumisten järjestämistä kehotetaan harkitsemaan riskiarvioiden pohjalta.
SRK suosittelee jäseniään eli rauhanyhdistyksiä toimimaan kuten viranomaisten ohjeistavat. Ainakin Helsingin ja Kajaanin rauhanyhdistykset kertovat peruneensa kaikki tilaisuutensa toukokuuhun asti.
Keskusyhdistys tiedottaa toimistaan ja suosituksistaan tarvittaessa lisää.
Blogit
Lukijan kuva
Luetuimmat
Toimitus suosittelee
Viikon kysymys
Ilmoitukset
Ajankohtaiskirja 2025 ottaa Jumalan sanan pohjalta kantaa moniin aikamme keskusteluissa esille tuleviin kysymyksiin.
Kertomuksia taitekohdista, joissa tehdään elämän suurimpia ratkaisuja: Mihin joukkoon haluan kuulua?