Kirjoitin töissä lapselle tarinan, sillä kiireessä olin unohtanut hänen toivomansa kirjan kotiin. Piirsin sivun alareunaan kuvan piristämään muuten tekstintäyteistä, mustavalkoista sivua. Luettuamme tarinan yhdessä lapsi tokaisi minulle tomerasti: ”Piirtää sää et kyllä osaa, mutta onneksi osaat kirjottaa.” Kommentti hymyilytti minua. Olen aina tiennyt, etten osaa piirtää. Olen hyväksynyt asian ja nyt työssäni hyödynnän hyvin alkeellisia piirustustaitojani itsevarmuudella. Lapsen kommentti jäi mieleeni kuitenkin myös toisesta syystä – se muistutti minua pari päivää aiemmin saamastani sähköpostiviestistä. Viestiin oli muotoiltu kauniisti ja ytimekkäästi kysymys Päivämiehen blogistiksi ryhtymisestä.
Kirjoittamisesta olen aina nauttinut. Se on ollut minulle luonteva tapa jäsentää ja käsitellä asioita. Ohikiitävässä hetkessä keskustellessa voi olla vaikea löytää oikeita sanoja, mutta kirjoittaessa ajatuksille saa aikaa. Sanavalintoja voi harkita rauhassa ja saa tilaa miettiä, mitä haluaa jakaa ja miten. Vaikka olen kirjoittanut paljon ja pitänyt siitä, on kirjoittaminen pysynyt pitkään vain omana ilonani, tapana käsitellä arjen iloja ja suruja. En ole antanut kenellekään tilaisuutta kurkistaa ajatusteni virtaan kirjoitusteni kautta.
Vaikka nautinkin kirjoittamisesta, saamani sähköpostiviesti hieman hämmensi minua. Ensimmäiset ajatukseni olivat pelonsekaisia: en voi, en osaa, en pysty. Elän ihan tavallista työssäkäyvän nuoren aikuisen elämää. Osaisinko kirjoittaa tarpeeksi kiinnostavista asioista tai valita oikeita sanoja? Osaisinko parannuksen tehneenä käsitellä uskon asioita ”oikealla” tavalla? Tapahtuuko elämässäni edes mitään niin erityistä tai jännittävää, että siitä voisi kirjoittaa blogitekstin? Olisiko minulla mitään annettavaa muille?
Kysymys blogistiksi ryhtymisestä pyöri mielessäni tuosta lokakuisesta keskiviikkoaamusta saakka. Se ei jättänyt rauhaan, vaan hautui mielessäni, leijaili hiljaisena ajatuksena arjen taustalla. Päätin antaa itselleni aikaa asian miettimiseen. Käännyin taivaallisen Isämme puoleen rukoillen häneltä johdatusta asian suhteen. Pyysin häntä ottamaan ohjat, johdattamaan oikeaan suuntaan. Lähdin matkalle Indonesiaan päättäen, että mietin asiaa seuraavan kerran vasta Suomeen palattuani.
Matkalla ollessani istuin hetken yksin hiljaisuudessa ihaillen auringonlaskua. Olin päätöksestäni huolimatta päätynyt selaamaan vanhoja Päivämiehen blogitekstejä. Blogiteksteistä sain nähdä pilkahduksia arjesta, sen iloista ja suruista, keskeneräisyydestä ja kiitollisuudesta. Osasta tekstejä löysin valtavaa samaistumispintaa, koin lohdullista yhteenkuuluvuutta. Toisten tekstit puolestaan kuljettivat minua aivan toisenlaisten teemojen äärelle, ihailemaan Luojan luomistyötä ja johdatusta itselle vieraassa arjessa.
Huomasin ajattelevani, kuinka kiinnostavaa onkaan lukea toisten arkeen ja kokemuksiin nivoutuvia tekstejä. Kuinka suuri rikkaus se onkaan, että meitä on erilaisia. Jokaisella omat kokemuksensa, kysymyksensä ja ajatuksensa, mitkä voivat avata toisille uusia näkökulmia ja tarjota hiljaista vertaistukea. Eri elämäntilanteissa eläviä, eri luontoisia, jokainen omalla tavallaan keskeneräinen – ja meitä kaikkia yhdistää kuitenkin sama usko. Blogitekstien kautta omaa arkea uskovaisena jakamalla voi tietämättä tukea ja rohkaista myös toisia.
Viikkojen kuluessa ajatus blogistiksi ryhtymisestä oli kypsynyt, ja vähitellen se alkoi tuntua oikealta päätökseltä. Hämmästyksen ja pelon tilalle hiipi rauha ja kiitollisuus – tunne, jonka varassa päätöksen uskalsi tehdä. Tuossa auringonlaskun hetkessä saatoin levollisin mielin ottaa tehtävän vastaan.
Jännittäväähän tämä silti on. Oman elämän avaaminen toisille kirjoitusten kautta vaatii rohkeutta olla avoin, kykyä tarttua arjen pieniin hetkiin. Tehtävä herättää yhä ajatuksia ja kysymysmerkkejä siitä, olenko minä todella oikea henkilö tähän. Juuri tässä haluan kuitenkin luottaa Jumalan johdatukseen. Siihen, että hän johdattaa niiden aiheiden äärelle, joiden äärellä minun on hyvä olla – ja jotka ehkä löytävät tiensä myös jonkun toisen sydämeen.
Blogit
Luetuimmat
Toimitus suosittelee
Viikon kysymys
Ilmoitukset
Joulun sanomaa Vanhan testamentin lupauksesta Jeesuksen syntymään. Yksinlauluja ja duettoja kitaran, jousikvartetin ja basso continuon säestyksellä sekä lauluyhtye- ja soitinmusiikkia.
Tämänvuotisen joululehden teemana on lupaus. Lehdessä käydään läpi sekä Jumalan lupauksia ihmisille että ihmisten lupauksia Jumalalle ja toisilleen.