Milena Määttä
Keuruu
Avajaisseurojen raamatunkohdat puhuivat kiitollisuudesta ja Pyhästä Hengestä. Avaussanoissa kuultiin myös ajankohtaisia opistoterveisiä.
"On kaunis synnyinmaamme, maat metsät järvet sen. Me Luojan töitä saamme katsella kiittäen.” (VK 574:1.) Virsi kaikui voimallisena ison seurateltan kerätessä kuulijoita Jämsän opistoseurojen avajaisiin.
Opistoseurojen tunnus ”Iloitkaa ja riemuitkaa, palkkanne on suuri taivaissa” (Matt 5:12) kutsuu seuravieraita pysähtymään tämän kesän opistoseuroissa erityisesti uskomisen ilon äärelle.
Seurojen avaussanat lausui Jämsän Kristillisen Kansanopiston johtokunnan puheenjohtaja Ilmari Korhonen.
– Kiitos, että saamme täällä Keski-Suomen kauniissa maisemissa olla ajallisesti ja hengellisesti vehreiden niittyjen äärellä, Korhonen kuvasi alkurukouksessa seurojen puitteita ja sisällöllistä sanomaa.
Avaussanoissa Korhonen kiitti seurajärjestelijöitä, paikallisia asukkaita ja Ison Kirjan opistoa seurojen järjestämisen mahdollistamisesta. Ennen kaikkea suuri kiitos nousi Jumalan puoleen, että hän on siunannut seurajärjestelyjä ja Jumalan valtakunnan työtä.
Korhonen kertoi myös ajankohtaisia opistoterveisiä. Oppivelvollisuuden suorittamisen mahdollisuus opistoissa on luottamuksen osoitus opistotyölle, ja se on nostanut kristillisten kansanopistojen profiilia suomalaisessa koulutuskentässä. Tärkeä opistotyö jatkuu, ja SRK tukee selvitystyötä siitä, olisiko neljännen opiston perustaminen mahdollista.
”Minä laulan sinulle kiitoslaulun”
Korhosen avaussanojen raamatunkohtana oli kiitollisuudesta puhuva psalmi: ”Siksi minä laulan sinulle kiitoslaulun, laulan koko sydämestäni enkä vaikene. Herra, minun Jumalani, sinua minä ylistän nyt ja aina.” (Ps. 30:13.)
– Saakoon nämä aiheet olla läsnä seuroissamme, ja virvoittamassa mieliämme ja sydämiämme, Korhonen pyysi koko seurakansan puolesta.
Korhonen puhui mediaan ja maailman tilanteeseen viitaten, että elämme hyvin negatiivissävytteistä aikaa:
– Jos me luemme ja seuraamme tämän päivän mediaa, löydämmekö sieltä yhtään positiivista uutista?
Erilaisten vaikeuksienkin keskeltä Korhonen rohkaisi kiinnittämään huomion tähän hetkeen.
– Jos sinä tänä aamuna, näissä avajaisseuroissa, katselet sitä omaa sydäntäsi, omaa elämääsi; vaikka Jumala meitä kuljettaa eri reittejä ja saattaa antaa hyvinkin vaikeita koettelemuksia sinne arjen keskelle, niin eikö sittenkin me voida todeta tänä päivänä, että meillä on hyvä täällä olla?
Pyhä Henki puolustajana
Avajaisseuroissa seurapuheen pitänyt Johannes Leppänen puhui Jeesuksen hyvästijättöpuheesta (Joh. 16:5–16). Jeesuksen viimeiset sanat opetuslapsille koskivat erityisesti Pyhän Hengen roolia uskovaisen ihmisen elämässä. Jeesus rohkaisi opetuslapsiaan, että he eivät jää yksin hänen lähtiessään, vaan hän lähettää heille Puolustajan, Leppänen muisteli Jeesuksen sanoja.
Jeesus kertoi opetuslapsilleen myös, että ellei hän mene pois, ei Puolustaja eli Pyhä Henki voi tulla opetuslasten luokse. Leppänen selitti evankeliumitekstillä Pyhän Hengen tehtäviä.
– Pyhä Henki tulee ja paljastaa, että maailma on väärässä. Hän paljastaa, mitä on synti, mitä vanhurskaus ja mitä tuomio. (Joh. 16:8.)
Puhuja totesi, että nykyaika pyrkii kyseenalaistamaan synnistä puhumisen, erityisesti jos se kohdistuu toiseen ihmiseen.
– Jumalan Pyhä Henki tänäkin päivänä puhuu synnistä, varoittaa meitä jokaista Jumalan lasta synnin vaarallisuudesta. Suokoon Jumala minulle ja meille kaikille rohkeutta, suoruutta, mutta ennen kaikkea rakkautta, kun me puhumme synnistä.
Puhuja muistutti, ettei Jeesuskaan tullut tuomitsemaan vaan vapahtamaan maailman. Ihmistenkään tehtävä ei ole tuomita toisiaan. Sen sijaan Jeesus opetti, että Jumalan sana on jo tuominnut sen, joka ei siihen usko.
Seurat jatkuvat koko viikonlopun
Seurapuheet ja laulut jatkavat kaikumistaan Keuruulla Ison Kirjan maisemissa sunnuntaihin saakka.
Yhteensä seuroissa tullaan kuulemaan 20 seurapuhetta. Lauantai-iltana pidetään myös viikkomessu, jonka jälkeen puheenvuoron seuratunnuksen pohjalta pitää Pekka Uljas. Sunnuntai-aamuna ennen seurojen alkamista ohjelmassa on pyhäkoulu. Tarkempi seuraohjelma löytyy Jämsän opistoseurojen nettisivuilta.
Seuroja voi kuunnella myös Kesäseuraradiosta koko viikonlopun ajan.
Blogit
Lukijan kuva
Toimitus suosittelee
Viikon kysymys