Janne Paaso
Janne Paaso
Pauli Määttä
Piispantarkastus antoi positiivisia tuloksia, mutta myös haasteita löytyi.
Sunnuntaina 22.1 vietettiin Tyrnävän kirkossa piispanmessua. Varsinaisen ehtoolliskirkon lisäksi messussa siunattiin uudet luottamushenkilöt uudelle 4-vuotiskaudelle. Samalla siunattiin seurakunnan uusi kanttori Salla Kujala uuteen tehtäväänsä. Messun jälkeen piispa Jukka Keskitalo seurueineen esitteli piispantarkastuksen tuloksia.
Tarkastuksen yksi huippuhetki oli, kun bussilastillinen lapsia Murron rauhanyhdistykseltä osallistui piispantarkastukseen raamattuluokan merkeissä Temmeksien kirkossa.
Hyviä tuloksia ja haasteita
Tarkastuksen tulokset olivat myönteisiä. Seurakunta on läsnä sekä tyrnäväläisten arjessa että juhlassa. Väestö on nuorta ja kirkkoon kuuluu lähes 85 prosenttia kuntalaisista. Seurakunnalla on kaksi upeaa kirkkoa, ja sen talous on vakaalla pohjalla. Yhteistyö sidosryhmien kanssa toimiin hyvin; kouluille ja päiväkoteihin polku on avoin. Seurakunnassa on hyvä työilmapiiri ja työote on ulospäin suuntautunut ja innovatiivinen. Luottamushenkilöt ovat tehtäviinsä sitoutuneita.
Haasteitakin on: Miten toimia muuttuvassa ajassa? Entä miten käyttää uusia viestintäkanavia? Seurakunnilla on paljon kiinteistöjä. Kahden kirkon remontin jälkeen on tehtävä priorisointia. Tilojen ei aina tarvitse olla omia, esimerkiksi rauhanyhdistyksen tiloja voisi vuokrata. Seurakunnalla on toimintaa kaiken ikäisille, mutta työikäisen tavoittaminen on haastavaa. Jumalanpalvelus on seurakunnan keskeisin toimintamuoto. Käyntiaktiivisuutta voisi lisätä kutsumalla jumalapalvelukseen erilaisia ryhmiä, esimerkkinä vaikkapa metsästäjät.
Liikuttavan hyvää yhteistyötä
Kirkkoneuvoston varapuheenjohtaja Janne Marjanen osallistui tiiviisti piispantarkastukseen. Marjasen mukaan tarkastus oli mahtava kokemus.
– Kaikesta välittyi kirkon halu kohdata jokainen ihminen matalalla kynnyksellä, samalla tasolla kasvoista kasvoihin, ikään, arvoon tai vakaumukseen katsomatta. Rauhanyhdistysten kanssa ei ollut suunniteltu tapaamisia, mutta kaiken korvasi Temmeksen raamattuluokka.
– Hyvä yhteistyö rauhanyhdistysten kanssa tuli kyllä esille monta kertaa, hän totesi.
Marjanen on kokenut, että Jumala on siunannut luottamustehtävässä. Yhteistyö on ollut jopa liikuttavan hyvää eri ryhmien ja seurakunnan kanssa.
– On hienoa, että Luoja johtaa toimiamme niin, että saamme palvella määräaikamme näissäkin tehtävissä. Toimillamme, teoillamme ja puheillamme voimme välittää viestiä myös omasta uskostamme.
MIkä on piispantarkastus?
Piispantarkastus tehdään seurakunnissa säännöllisin väliajoin.
Ennen piispantarkastusta seurakunnassa tehdään erilaisia itsearviointeja sekä muun muassa työhyvinvointikysely.
Piispantarkastusta varten seurakunta laatii kertomuksen, jossa on tietoa seurakunnan toiminnasta ja taloudesta.
Piispa tapaa tarkastuksen yhteydessä seurakunnan henkilöstöä, luottamushenkilöitä ja sidosryhmiä.
Tarkastuksessa puututaan mahdollisiin epäkohtiin seurakunnan toiminnassa.
Piispantarkastukseen liittyy yleensä jumalanpalvelus sekä muita juhlatilaisuuksia.
Lähde: evl.fi
Blogit
Toimitus suosittelee
Viikon kysymys
Ilmoitukset
Vuoden 2022 suviseurajulkaisu kertoo monipuolisesti Suviseuroista niin järjestäjien kuin seuravieraiden näkökulmasta. Seurapuheet voi kuunnella mukana olevilta mp3-levyiltä.
Media-alaa opiskeleva Joni etsii elämälleen suuntaa kahden maailman välillä. Tutustu nuorille aikuisille suunnattuun romaaniin täällä.
Ekaluokkalaisen Liinun syksyyn mahtuu niin iloja kuin suruja. Kutkuttavaa jännitystä tuo salapoliisitehtävä tädin ja isoveljen kanssa.