JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.
Uutiset

"Suun tunnustus tuo autuuden" – Kesäseurat Kokkolassa

Uutiset
12.8.2025 16.00

Juttua muokattu:

12.8. 15:54
2025081215543820250812160000

Jo­han­na Pa­lo­ran­ta

Kok­ko­la

Us­ko sy­dä­mel­lä on tär­keä asia, ja us­ko­vai­set ha­lu­a­vat myös tun­nus­taa us­kon­sa.

Kok­ko­lan seu­dun Rau­ha­nyh­dis­tyk­sen ke­sä­seu­rat al­koi­vat elo­kuun toi­se­na lau­an­tai­na Kaar­le­lan kir­kon il­ta­mes­sul­la ja il­ta­har­tau­del­la. Sun­nun­tai­na ke­sä­seu­ra­vie­raat täyt­ti­vät rau­ha­nyh­dis­tyk­sen sa­lin.

Seu­rois­sa pal­ve­li­vat Ola­vi Hyry, Jor­ma Vuor­ma ja Vesa Kum­pu­la Kem­pe­lees­tä.

Us­ko tuo va­paan olon

Pu­heen­sa joh­dan­nok­si Hyry luki Paa­va­lin kir­jees­tä roo­ma­lai­sil­le lu­vun 10. Hän ava­si teks­tiä, jos­sa Paa­va­li pu­hui us­kon sa­nas­ta.

– Sana on lä­hel­lä si­nua. Si­nun suus­sa­si ja sy­dä­mes­sä­si. Suun tun­nus­tus tuo au­tuu­den.

Pu­hu­ja muis­tut­ti, kuin­ka us­ko­vai­set ha­lu­a­vat tun­nus­taa us­kon­sa, vaik­kei se ai­na ole help­poa. Hyry pu­he­li lap­sil­le, kuin­ka heil­lä on al­ka­nut kou­luis­sa uu­si lu­ku­kau­si, joka on var­mas­ti jän­nit­tä­nyt­kin.

Hän to­te­si jän­nit­tä­neen­sä jos­kus it­se­kin ti­lan­net­ta, jos­sa on pi­tä­nyt ker­toa, et­tei voi kaik­keen osal­lis­tua. Toi­saal­ta hän to­te­si, kuin­ka jo us­ko­vais­ten nuor­ten kat­se ja ole­mus pu­hut­te­lee tätä maa­il­maa:

– On rau­ha sy­dä­mel­lä ja va­paa olo. Us­ko sy­dä­mel­lä on kal­lis ja tär­keä asia, em­me­kä ha­lua sii­tä luo­pua.

Kuu­li­ai­suus Ju­ma­lan sa­nal­le

Hyry nos­ti esil­le us­kon kuu­li­ai­suu­den tär­key­den. Hän muis­tut­ti, kuin­ka jo roo­ma­lai­set oli­vat us­kol­li­sia Ju­ma­lan sa­nal­le ja to­te­si, et­tä näin us­ko­vai­set ha­lu­a­vat ny­ky­ään­kin ol­la, vaik­kei se ai­na ole help­poa.

– Us­ko syn­nyt­tää us­kon kuu­li­ai­suu­den ja ha­lu­am­me elää sen mu­kaan. Sil­lä on siu­naus nuo­ril­le ja per­heil­le.

Hyry poh­ti, et­tä jos oli­si it­se saa­nut päät­tää, mi­ten elä­mä me­nee, se oli­si var­mas­ti men­nyt toi­sel­la ta­val­la. Ju­ma­la on kui­ten­kin oh­jan­nut elä­mää hy­vin ja var­jel­lut us­ko­mas­sa.

Ju­ma­la on ar­mol­li­nen

Hyry poh­ti Roo­ma­lais­kir­jeen 7. lu­vun poh­jal­ta, ovat­ko us­ko­vai­set mui­ta pa­rem­pia.

– Em­me suin­kaan. Ei ole yh­tään van­hurs­kas­ta, ei yh­tään py­hää. Olem­me omal­ta puo­lel­tam­me syn­ti­siä ja jou­dum­me syn­tiin. Kui­ten­kin meil­lä on Pyhä Hen­ki sy­dä­mel­lä, em­me­kä ha­lua teh­dä syn­tiä. Em­me ole syn­nin or­jia.

Paa­va­li sa­noi, et­tei hä­nes­sä asu mi­tään hy­vää.

– Paa­va­li us­ko­vai­se­na koki ole­van­sa syn­ti­nen. Rat­kai­se­vaa ei ole se, mitä ih­mi­nen eh­tii tai tah­too, vaan se, et­tä Ju­ma­la on ar­mol­li­nen.

Hyry to­te­si vie­lä, et­tä Kris­tus on avan­nut ih­mi­sil­le ar­mon, ja se avaa ikui­sen elä­män. Evan­ke­liu­mi on voi­ma us­ko­vai­sil­le. An­teek­si­an­ta­muk­sen evan­ke­liu­mi kuu­lui näis­sä­kin ke­sä­seu­rois­sa.

Syk­syn toi­min­ta käyn­tiin

Mar­jaa­na ja Vesa Paak­ki oli­vat tul­leet hy­väl­lä mie­lel­lä ke­sä­seu­roi­hin, pit­käs­tä ai­kaa omal­le rau­ha­nyh­dis­tyk­sel­le. Mar­jaa­na to­te­si hie­man jän­nit­tä­neen­sä etu­kä­teen, mi­ten lap­set saa is­tu­maan pai­kal­laan kuun­te­le­mas­sa seu­ra­pu­hei­ta ke­sän kent­tä­seu­ro­jen jäl­keen.

Ve­sal­le jäi seu­ra­pu­hees­ta mie­leen, kuin­ka pu­hu­ja oli ka­las­tus­reis­sul­laan koh­dan­nut us­ko­vai­sen per­heen ja tun­nis­ta­nut nämä us­ko­vai­sik­si. Paa­kit poh­ti­vat, kuin­ka us­ko­vai­set tun­nis­taa usein.

Han­na ja Tuo­mas Kin­nu­nen iloit­si­vat, et­tä heil­lä mo­lem­mil­la sat­tui työ­vuo­rot juu­ri näi­hin ke­sä­seu­roi­hin. Han­na muis­te­li, kuin­ka se aluk­si vä­hän har­mit­ti, mut­ta kun seu­rat lä­hes­tyi­vät, hän to­te­si jo al­ka­neen­sa odot­taa oman työ­ryh­män­sä ta­paa­mis­ta pit­käs­tä ai­kaa ja yh­teis­tä te­ke­mis­tä.

Han­na ker­toi tul­leen­sa seu­roi­hin hy­vil­lä mie­lin, kun tun­tui, et­tei koko ke­sä­nä ole käy­nyt ko­ti­rau­ha­nyh­dis­tyk­sel­lä:

– Oli mu­ka­va näh­dä taas kaik­kia tut­tu­ja pit­käs­tä ai­kaa!

Oman ko­ti­sii­o­nin ke­sä­seu­roi­hin, ke­sän lo­pe­tus­seu­roi­hin Kok­ko­laan, oli mu­ka­va tul­la, koki Tuo­mas. Myös Han­nan mie­les­tä on mie­le­käs­tä päät­tää kesä ai­na näi­hin seu­roi­hin ja aloit­taa syk­syn toi­min­ta. Kin­nu­set huo­ma­si­vat, kuin­ka ih­mi­set oli­vat vir­kis­ty­neen ja hy­vän­tuu­li­sen nä­köi­siä.

Seu­ra­pu­heis­ta Han­nal­la jäi mie­leen roh­kai­su us­kon tun­nus­ta­mi­seen. Hän­tä läm­mit­ti se, kuin­ka seu­ra­pu­heis­sa pu­hut­tiin eri­tyi­ses­ti nuo­ril­le us­kon tun­nus­ta­mi­ses­ta ja Ju­ma­lan voi­man mer­ki­tyk­ses­tä täs­sä.

Tuo­mak­sen mie­leen jäi ke­ho­tus ol­la kuu­li­ai­nen Ju­ma­lan sa­nal­le ja Py­häl­le Hen­gel­le.

– Sen avul­la pää­sem­me ian­kaik­ki­seen elä­mään.

26.8.2025

Enkö minä, Herra, voi tehdä sinulle, Israelin kansa, samalla tavalla kuin tämä savenvalaja savelleen? Katso, niin kuin savi on valajan kädessä, niin sinä, Israelin kansa, olet minun kädessäni. Jer. 18:6

Viikon kysymys